SJ och kommunikationen

5.56 gick mitt tåg imorse. Eller det skulle ha gått. Istället fick vi åka buss. Okej, en ko hade blivit påkörd natten innan. Tåget blev fast nånstans neråt Avesta. Fine. Bussresa. Jag sov. Det borde ju inte vara något problem.

När vi kom ner till Avesta-Krylbo så stod tåget där. Men inget nytt lok, inte ens någon personal. Två – tre bussar hade lämnat av fulla laster. Till slut kom tågpersonalen. De visste inte mycket. Inte mycket mer än att släppa in oss på ett ostädat utkylt tågset. Utan fungerande lok. Efter ett bra tag dyker ett lok upp. Som ska bromsprovas och grejas. När vi frågar varför så förklarar de att lokföraren ju inte börjat sitt jobb förrän nu. Nähä, det där med att se till att ha redundans i systemet är inte riktigt SJs grej.

Vi fick veta att tåget nog skulle gå vid halv åtta. Okej, bara att gilla läget. Men efter ett tag blev jag och flera rastlösa. Det stod bussar kvar. En ny tågpersonal hade anlänt och det skedde aktivitet borta vid stationshuset. De två som var på tåget stod mest och tittade. Information lika med noll.

När jag gick dit bort så var beskedet att åka buss. Till Stockholm. Det skulle ta rätt rejält mycket mer tid. Men just vid det laget var det kanske det bästa. Jag satte mig på bussen. Den gick inte på länge än. Jag tröttnade ur och gick ut och lyssnade av vad som var på gång. Och då skulle vi kunna ta nästa tåg som kom 7.42. Men det stannar inte i Sala så alla som skulle till Sala skulle gå på bussen.

Den informationen gick inte fram till alla eftersom konduktörerna borta vid originaltåget verkade missa det mesta som den aktiva personalen vid stationen sa till dem i telefon. Vad gäller trafikledningen verkade de inte ens fatta speciellt många beslut. Allt var upp till personalen på fältet. Vi fick reda på att det fanns rejält med platser på det tåg som var på väg. Även om det också var försenat.

Eftersom en av passagerarna på vårt tåg skulle till Sala, och personalen borta vid originaltåget inte lyckats förmedla att hon skulle åka buss så fick det nya tåget, som redan var försenat, lov att stanna extra i Sala. Vilket gjorde att även det blev försenat.

Konduktören på det nya tåget är en person som har en väldigt laid back-attityd gentemot sin arbetsgivare och informerade oss när vi väl kom till Stockholm att han nog tyckte att vi skulle gå in på SJs hemsida och kolla in Resegarantin…

Det som stör mig är inte att det blir förseningar. Det kan man få lov att ta. Jag har valt att pendla, saker går sönder, kor går vilse, Trafikverket misslyckas med snöröjning eller slyröjning. Men att inte SJ kan se till att få till en bra kommunikation både internt och med oss resenärer. Det är helt enkelt uselt skött och har varit det i de år jag spenderat gigantiska mängder timmar på tåg, och rätt många med att vänta på försenade tåg. Aldrig någon gång har informationen fungerat till passagerarna.

Det är 2011. Jag får alla mina biljetter via SMS. Men att inte kunna skicka ut att mitt tåg är inställt – hur svårt är det? Då hade jag haft information nog att göra ett val: åka ner till stationen eller ta ett senare tåg. När man står på en rätt kall perrong nere i Avesta så behöver man information: vad händer, vilka options har vi – och fr a: bestäm er! Vi är passagerare, vi vill ha informationen och sedan ett rejält förslag som ni sedan genomför. Hantera situationen, ge rätt information och följ den. Se till att all personal fattar att vara aktiv med informationsinhämtning och avstämning. Som det var nu var det en person som gjorde något aktivt – de andra verkade mest fundera om de kunde få kaffe nånstans.

Det håller inte SJ. En informerad människa kan göra val. Och är tryggare, mindre irriterad – och kan ge vidare information för att lösa sina problem med möten som man blir sen till. Då kan man utröna sina möjligheter att använda andra transporter – eller om man ska vända om. Man kan boka om flyg och andra tåg som man kommer att missa. Istället blir man stående i ett informationsvakuum.

Istället för att satsa på märkliga byggen – satsa på att utbilda personalen i informationshantering. Satsa på bra informationsvägar och att de kanaler som jag som passagerare kommer åt alltid har rätt info så fort det bara går. @SJ_ab ska finnas på Twitter 24/7, Facebook ska vara en informationshubb, hemsidan ska bygga på att jag som resenär får tillgång till information på enklaste sätt.

Om några timmar sätter jag mig på tåget igen. Det kommer inte blivit bättre. Jag får konstant addera tid innan möten, jag får lov att betala ganska dyra hotellräkningar för att kunna ta tidiga möten – eftersom jag inte vågar hoppas på att tågen går i rätt tid – och fr a att jag vet att jag inte kommer få någon vettig information om förseningar eller inställda tåg.

Det är inte en raket till yttre rymden vi pratar om. Det är grundläggande informationshantering i en värld där varje resenär har tillgång till någon form av mobil kommunikationsväg. Se till att komma med i matchen.

  • Jakob Hammarback

    Jag provade SJs SMStjänst och bloggade om det här
    http://inuseful.se/sj-sj-gamle-van-12-satt-att-forbattra-er-sms-tjanst

    De har nu infört några ändringar i tjänsten, men fortfarande gäller att det bara är Stockholm /Uppsala

    Bra blogginlägg!

  • Jakob Hammarback

    Jag provade SJs SMStjänst och bloggade om det här
    http://inuseful.se/sj-sj-gamle-van-12-satt-att-forbattra-er-sms-tjanst

    De har nu infört några ändringar i tjänsten, men fortfarande gäller att det bara är Stockholm /Uppsala

    Bra blogginlägg!

  • Pingback: Marias länkar – 21 June, 2011 | Maria Hägglöf

  • Anonym

    Har de inte ens realtidsinformation på hemsidan? (Jag klickade runt lite men hittade inget riktigt bra) Jag bor i Norge och visserligen har NSB en hel del problem men de har åtminstone uppdaterad info på sin hemsida. Söker man på en sträcka får man upp en lista över alla tåg som är i trafik på den sträckan och exakt hur mycket de för tillfället är försenade om de är försenade. http://www.nsb.no/toget_i_rute/ De brukar vara snabba på att få upp information där när något händer. Där visas också kända problem på den sträckningen (t ex nu när vissa sträckor är skadade efter översvämningar) och är det något planerat arbete på sträckan visas det redan när man bokar.  Om de bara skulle fixa till järnvägen ordentligt skulle det bli riktigt bra… :-)

  • http://maloki.se maloki

    Min största fundering är dock denna:
    Är alla tåg som du åker med SJ’s tåg?

    Varje gång jag twittrar om tågfail när jag reser så är det faktiskt inte SJ jag åker med, utan det är minst lika mycket problem med andra bolag.

    Uppöver så är det väl TågiBergslagen bland annat? Fast du kanske bara reser med SJ? 

    I mångt och många fall är det ju snarare banverket vi borde gnälla på också!

    Däremot håller jag med om att med dagens teknologi så borde man kunna ha bättre kommunikation med sina anställda och till sina resenärer så de får göra informerade val.

  • http://deepedition.com deeped

    Jag åker så gott som alltid med SJ. Om jag inte gör det så påpekar jag att
    det är TiB eller annat bolag. Jag har jobbat med marknadsföring i branschen
    så jag har bra koll på det. Självklart är det ibland Trafikverket som är
    orsaken till felen men SJ har kontakten med mig: alltså informationsplikt. I
    annat fall blir det helt horribelt – att jag ska behöva a) veta vad felet är
    b) vem som kan ha ansvaret för detta och först därefter försöka få tag på
    information.

    Den 21 juni 2011 14:47 skrev Disqus :

  • http://ptz0n.se/ Erik Pettersson

    Väl uttryckt Niclas, på pricken. Jag utvecklar tjänsten Tågtider.net just på grund av de problem du beskriver. Problemet som jag ser det är att ingen anser sig ha ansvar för att informera resenären, rätt och i tid.

    Trafikverkets roll är att informera, men de saknar kompetens, struktur och verktyg för att göra detta med på ett för oss resenärer godtagbart sätt. Det är tågoperatörerna som har den enskilda resenären som kund och därmed bör det ligga i operatörens intresse att informera resenären, vilket inte heller är fallet.

    Jag har många gånger hänvisat i Tågtider bloggen till vilket årtionde vi lever och verkar i. Ett tydliggörande (igen), året är 2011. Det känns som det fullkomligt saknas ambition om att vara resenären till lags.

  • http://twitter.com/fluffis Fluff

    Jag brukar få SMS till mig om tåget är inställt. Nu reser jag nästan bara Stockholm – Göteborg och Göteborg – Köpenhamn men både SMS om försening och inställda tåg brukar nå mig lite då och då.

  • Johan

    SMStjänsten har visst införts även i Eskilstuna nu, sträckan Eskilstuna-Stockholm antar jag.

  • http://twitter.com/annas_sanna Anna Kristina

    Jag har åkt jättemycket tåg senaste halvåret, men så gott som alltid med TågiBergslagen. Där ett bolag som vet vad service är. Så gott som alltid i tid och händer det något informerar de jättebra. Detta sagt som en liten parentes. Men Niclas – information om förseningar och inställda tåg brukar ju alltid gå att se på Trafikverkets hemsida. http://www.trafikverket.se/Privat/Resan-och-trafiken/Din-resa/Laget-i-tagtrafiken/ Där kan man kolla på morgonen innan man åker till stationen. Finns också med en mobiladress http://m.trafikverket.se/tagtrafik  så man kan kolla på en sida anpassad för mobilen. Den har jag haft otroligt mycket hjälp av!

  • http://deepedition.com deeped

    Anna Kristina. Jag vet. Men ta en titt på urlerna. Där har du ett ganska bra svar hur viktigt SJ och Trafikverket ser på lättillgänglig information.

    On the fly. iPhonish.
    Keep me posted.
    _____________
    #Niclas Strandh, digital planner + social media strategist
    +46706480861
    niclas@digitalpr.se
    niclas.strandh@jmw.se
    twitter.com/@deeped
    facebook.com/niclasstrandh

    22 jun 2011 kl. 19:48 skrev ”Disqus” :

  • Pingback: Mail och bloggar nere under eftermiddagen

  • http://deepedition.com deeped

    (sorry för sent svar :))
    Japp. Alla tåg som jag åker och när jag gnäller över SJ är SJ-tåg. Eftersom jag jobbat med andra tågbolag är jag väl medveten om att det finns andra ex.vis TiB. Och jag gnäller på Trafikverket (min vän kommunikationsdirektören är väl medveten om mina känslor :))

  • Pingback: On the road again - en #blogg100 om att resa | DeepeditionDeepedition