Igårkväll gick mina glasögon sönder. “Näsan” ramlade bort. Jag köpte ju ett par hi-tech svenskdesignade glasögon i minnesplast för nåt år sen. Snygga, lätta och – ingen annan än tillverkaren i Boden kan laga dem. Jättebra.

SaknasDet är inte helt enkelt att ha glasögon. Åtminstone om man får för sig att köpa lite mer unika sådana. Gissar att jag får leva med det men det är irriterande när man faktiskt inte kan få dem lagade på annat sätt än att de ska skickas på en tredagars-tur till Boden.

Jag stod inne på Synsam idag och tittade tvivlande på U (hon är en gammal konfirmand till mig därav att jag vet vad hon heter) som förklarade för mig att de var tvungna att skicka iväg glasögonen. Vadå skicka iväg dem? Man byter glasögon, i varje fall jag gör det, när de gamla inte längre är användbara: man ser dåligt i dem, de har gått sönder osv.

- Har du inga extra?

Nej, det är klart att jag inte har. Jag har något riktigt gammalt par men de lär jag inte kunna använda på något sätt alls. De enda jag har är mina solbrillor som är slipade – men det känns inte helt solitt att ramla runt i ett par svarta Diesel-brillor. Visserligen jobbar jag i en bransch där en del tror att de är rockstjärnor men jag tillhör inte dem. 

- Har du inga linser?

Nej, för A (min gamle kompis som förut ägt Synsambutikerna i Dalarna) förklarade för mig att det nog inte skulle bli helt enkelt att göra linser till alla mina synfel.

- Kan du inte klara dig utan dem?

Jamen tjena. Om jag klarade mig utan glasögon – varför skulle jag då ha några?

Så det hela slutade med att jag helt enkelt få gå ett par veckor utan “näsa”. Jätteskönt…

Ps. På tal om dyr design. Sofi Fahrman har verkligen sina prioriteringar på rätt ställe:

Jag jublade när jag såg henne med Hérmèsväskan, säger Aftonbladets modeexpert, Sofi Fahrman.

Anledningen är att kronprinsessan Victoria har synts i sällskap med en väska värd hundratusen. Jodå, det är att jubla åt det. Ds.

Kanske relaterade postningar:

  1. The new look
  2. Dag för dag före dag
  3. Vinst.
  4. Renoverat
  5. Kvällen

Etiketter:, , , , ,
  • Ögonlaser is the shit!
  • Men nu hänger jag inte med , vad skickade dom iväg då från optikern?

    Det är jobbigt det där med linser, det fanns inga som kunde korrigera mitt synfel helt heller, bara delvis. Men jag klarar inte riktigt av att vänja ögonen vid dom.
    Men jag har tur som klarar mig ganska bra utan glasögon, jag ser vad jag gör, men något suddigt.

    Skönt att du blivit frisk i alla fall!
  • Du får väl flytta till Boden!

    *s*
  • Per M
    Själv fick jag äntligen min nya prismaglas igår......tyvärr måste jag nu mer ha ett par för skärm och läsning och ett par för allt över 1.5 meter..... Det borde ju egentligen vara så att man klassade glasögon lika med vilken protes som hellst
blog comments powered by Disqus