En ny blogg om old vs new media
Man tycker väl att jag borde satsa mer på Researcher men det kändes som en kul idé. Och för att inte alla mina läsare ska tröttna på mitt tjat om sociala medier.
Så jag och Mymlan har startat en blogg tillsammans. Samesamebutdifferent ska handla om mötet mellan old media och new media. Exempel, diskussioner och länkar till sånt som är intressant just i det fallet. En rejält nischad blogg. Tanken är att det kan bli ett rätt spännande möte då en journalist och en reklamare skriver om samma sak men antagligen ur olika perspektiv.
Tanken är också att skapa interaktivitet: vi kommer att behöva era tips, era tankar. I kommentarer i mail osv.
Kanske relaterat: Men hur svårt kan det vara?, Hagelstedt ger inte tappt, True, Lite blandat sånt där intressant, Bara lite annat, Break down,
Technoratilinks.



080225 22:49
[...] Deepedition skriver mer om den här. [...]
080226 15:13
Superspännande initiativ! Ska bli kul att följa.
Poppe’s last blog post..En blog blir butik och blog!
080226 16:22
var får ni tiden ifrån? är det något ni vet som vi andra missat?
080226 18:38
Sova kan man göra när man blir gammal…
mymlan’s last blog post..ny blogg
080226 20:17
Du är egentligen en förklädd murvel. Ska bli intressant att följa. Heja er!
Fredo’s last blog post..Vårljud.
080302 12:56
[...] Morian med bloggen Promemorian tar paus i bloggandet. Deepedition och The Real Mymlan startar ett gemensamt bloggprojekt. Under namnet Samesamebutdifferent fokuseras [...]