Ingen av oss är förvånad egentligen men det är onekligen intressant att varken Researcher (Deepedition är ju en sorts anomali mellan vanityblog och blog om politikmediawhatever) eller Adland kom med i internetworlds bloggkalender… Och inte vann jag i Lottens julkalender heller. Beror antagligen på att jag faktiskt inte förstod vad den gick ut på. Jag är fan fyrkantig i min hjärna numera…

Uppdatering: Inte blev deepedition nominerad i Årets Politiska Blogg heller. Vilket, när man ser vilka som blev nominerade är lite roande onekligen. Men efter att ha spenderat sex år i sfären så börjar man bli van.
Oavsett: se fan till att rösta på Isabella. Och självklart på Blogge. Liksom ge Projo och Oscar Swartz lite röster. Och Louise.

Uppdatering: Man får väl vara nöjd med att Researcher åtminstone slog Köksveckan på Daytonas lista

Jag sitter och lurar på två nya projekt:

  1. Bok. Att via en wiki skriva en grundbok i planning på svenska. Och då att vi inom APG gör det tillsammans. Ska bara hitta en vettig wiki-app. De jag hitintills testat är antingen så basala att man dör av fulheten eller alltför avancerade och invecklade att man tappar bort sig i alla funktioner.
  2. En ny blogg. En annan adress. Att röra mig tillbaka in i anonymiteten. Strimla deeped, låta deepedition.com dö sotdöden.

Funderar över det här med ledighet. Jag har ledigt nu i mellandagarna. Varenda dag är fylld av aktiviteter, svärisarna har varit här sedan den 23e, idag kommer min farsa och hans fru, i övermorgon ska vi åka söderut, nyår ska firas med gamla studiekompisar i Norberg. Sen börjar jag jobba igen – och min kalender i januari-mars är överfylld. Det går inte in några fler projekt, men vis av erfarenheten vet jag att en sån sak alltid är dynamisk. Så jag skulle behöva sova. Vila. Ligga i ett bad. Läsa en roman för en gångs skull.

Det är en massa andra beslut som måste tas…

Kanske relaterade postningar:

  1. Saker som rör sig
  2. Galatea rör sig
  3. Saker man lär sig
  4. Saker som är sönder
  5. Saker som också har varit

  • tbfkaem
    Om anonymitet och så;

    Jag läser deep.ed med stort nöje, och hittar mycket bra via den. Men jag kan känna att en blogg (min blogg i varje fall) skapar sitt eget liv, och inskränker utrymmet och frihetsgraden för bloggförfattaren. Det är inte bara det att man har skapat sig en egen stil och en nivå, som man strävar efter att upprätthålla och förbättra, utan också att man upptäcker alla förväntningar och uppfattningar som läsarna har om en själv, och som inte alltid stämmer överens med ens egen uppfattning.

    Vad jag vill ha sagt är att jag kan förstå att anonymiteten lockar, och också möjligheten att börja om på nytt. Att skapa en ny blogg, ett nytt liv, och se hur det blir.

    Jag vet inte om det är så du känner, så känner jag det i varje fall ibland.
  • Påminner om Yoda å nåt sätt.


    Just min tanke :)
  • På krånglig och konstig ordföljd bra på jag är.


    Påminner om Yoda å nåt sätt.

    mymlan's last blog post..rätten att ha en åsikt
  • På krånglig och konstig ordföljd bra på jag är.

    Lotten Bergman's last blog post..Bilhjälm mitt i natten
  • Och visst tusan fattade du vad kalendern gick ut på eftersom du synnerligen fyndigt och (precis som nästan alla andra) jättefel den 14 dec gissade på urmanus till reklamfilm som sen blev en maffiafilm.

    Lotten Bergman's last blog post..Bilhjälm mitt i natten
  • Men du måste ju för guds skull tala om när och var du blir anonym så att vi kan hänga med dit allihop.
    (Extra, extra! Här blir deep.ed anonym.)

    Ulrika Good's last blog post..På minuten 3.0
  • Helena
    Me too ska fira nyår i Norberg =)
  • Låter som spännande projekt. Ska det bli sotdöd så hoppas jag på en lång, utdragen variant så jag hinner vänja mig (av med) deepedition. Eller kanske en dramatisk operadöd, det skulle också sitta fint. Några ledtrådar till hur man hittar den där nya bloggen?

    Skrymta's last blog post..Tävla i advent: Dags att utöka skivsamlingen
  • En ny blogg. En annan adress. Att röra mig tillbaka in i anonymiteten. Strimla deeped, låta deepedition.com dö sotdöden.


    Rent egoistiskt blir jag faktiskt lide ledsen av att veta att ens tankarna finns på att lägga ner Deepedition. Jag skulle sakna dig alldeles förfärligt.

    Trassel's last blog post..Trassel är fri.
  • Vila är bra. Vila är dessutom underskattat som f*n nu för tiden! Jag har inte gjort annat än vilat i 3 dagar nu. :)

    (Om man bortser från städningen innan och efter julafton, ett par tvättmaskiner, lite mellandagsrea-shopping, dessert-tillverkning och lite sånt.)

    Nini's last blog post..Till er alla?
  • tbfkaem
    Inte heller jag blev nominerad (fast jag vann en tröja i Lottens julkalender; det är inget svårt, det gäller bara att gissa och ha tur, det har inget med skicklighet att göra).

    Vi får nominera varandra nästa år. Eller så får vi ha en egen tävling "De bästa gränsöverskridande bloggarna" eller nåt sånt.
  • Kikar förbi och önskar dig och famliljen en god fortsättning!
    Kram

    Mocca's last blog post..Protected: Hur har det gått?
  • Återuppstånden. För förklaring, hälsa på.

    Ataharis's last blog post..Så här ligger det till
blog comments powered by Disqus