Ibland gnistrar det ändå till. Drougge, vars blogg mest varit en lång radda anklagelser mot alla som i allt inte tycker som henne dundrar till och önskar sig en kulturrevolution mot alla självutnämnda lyckoprofeters nonsensklyschor:

när självhjälpsidiotin förpestar varje vettigt samtal, kan jag inte låta bli att hysa sadistiska tankar om att låta Deepak Chopra, Dalai Lama, di Leva och deras luddiga svans av livscoacher och kognitiva beteendeterapeuter få lov att ta hand om soptömningen i en större stad i en månad eller två.

Själv är jag extremt känslig för att bli utsatt för personer som, säkert i allra godaste vilja, vill ge uppmuntran och ett litet cheer-up. Det liksom brinner till i skallen på mig, och jag kan verkligen bli riktigt bitsk.

Mymlan råkade ut för Mammans klyschfyllda nonsensråd för ett tag sedan. Precis som [att] Mymlan [stör sig på sånt] så stör såntdet mig – antagligen för att det är bra mycket lättare att säga åt någon att lighten up än att faktiskt stå bredvid i mörkret.

Andra bloggar om: , , ,

Kanske relaterade postningar:

  1. Radiohuvud
  2. Sosse-Sverige
  3. Let’s be gay
  4. Årets blogg?
  5. En liten omröstning

  • PGW
    Mmm. Ibland får jag en känsla av att har man aldrig provat att kravla omkring på botten av mörkret ett tag, så kan man inte förstå det heller. Då tror man att käcka råd direkt från Amelia och Må bra och andra blanka tidningar verkligen funkar som livsråd.

    PGW's last blog post..Varde ljus 3
  • Det bästa är ändå människor som trycker in en ännu längre i mörkret med råd som stjälper mer än hjälper. Som de ger utifrån sin egen frustration och som inte är snällt menade på något sätt...
  • Jag håller tyst och ler istället, då slipper jag floskelskiten och klapparna på huvudet. Med åren kan man bli riktigt bra på det.

    LipGloss Bitch's last blog post..viktigt uppdrag
  • Cyniskt, sa Bull.

    Fredo's last blog post..Office space.
  • Mymlan råkade ut för Mammans klyschfyllda nonsensråd för ett tag sedan. Precis som Mymlan så stör sånt mig - antagligen för att det är bra mycket lättare att säga åt någon att lighten up än att faktiskt stå bredvid i mörkret.


    Very well put, indeed.

    Ulrika Good's last blog post..Sista, jag lovar!
  • Men är det inte syftningsfel där?

    Mymlan råkade ut för Mammans klyschfyllda nonsensråd för ett tag sedan. Precis som Mymlan så stör sånt mig - antagligen för att det är bra mycket lättare att säga åt någon att lighten up än att faktiskt stå bredvid i mörkret.


    Kan tolkas som att precis som du stör dig på mig stör du dig på klyschor...
    :/

    mymlan's last blog post..i mitt helvete
  • Kan tolkas som att precis som du stör dig på mig stör du dig på klyschor…
    :/


    Jo. Om man vill tolka det riktigt negativt.
blog comments powered by Disqus