Dagens snackis: iPhone. Jag var bland annat på möte på en konkurrentbyrå och där satt varenda en och glodde på iPhonesidan.
En intressant sak är att ingen analytiker trodde att Apple skulle lyckas köpa loss namnrättigheterna från Cisco. Eller hur det nu egentligen är.
Uppdatering: Nu får vi svaret - Apple tog en chansning och nu drar Cisco dem inför domstol.
Uppdatering: Frågan är om det inte är Cisco som tagit en chansning som kommer kosta: Cisco lost rights to iPhone trademark last year, experts say.
I vilket fall: man måste ge Apple kredd för att de har lyckats igen.
Andra bloggar om: buzz, Apple, upphovsrätt, namn, iPhone, Cisco


(No Ratings Yet)
Ja, den är läcker. Applekåt som man är.
[Comment ID #7065 Will Be Quoted Here]
Eller hur?! Applekåt var ordet.
Var uppe på mitt jobb och hälsade på idag, två stycken sprang omkring med iPhonedummies i skala 1:1 och nördade sig. Jobbigt att vänta ändå tills i höst för att få se underverket! Nästan som att vara gravid.
Cisco bloggar intressant om det. http://slumpnavigator.blogspot.....blogg.html
Jag ser det mer som en utveckling av iPod än en telefon.
[Comment ID #7081 Will Be Quoted Here]
Samtidigt känns det så mycket mer. Jag var mycket tidigt ute och testade Handsprings telefonmodul till PDAn. Det var visserligen skit, dåligt ljud, kass batteritid men rent tankemässigt kändes det rätt: att föra samman pda och telefon. Att jag idag medvetet valt bort att ha så är en annan sak. Så fan vet om Apple “reinvents the phone” men iPhone är samma sak som iMacens grundtanke, och iPodens.
[Comment ID #7069 Will Be Quoted Here]
Såna nörderier händer aldrig på vår byrå. Kan bero på att det är 85 % kvinnor anställda :D