home

Saker som blir utan att vara

Hela Sverigedemokrat-galenskapen är roande. Eller snarare - hela den här enfråge/småparti-saken är surrealistisk. Inte nog med att vårt landsting har en jävla röra de senaste månaderna. Nu har en (spi):are kommit in på ett (sd)-mandat i Tingsryd. Och tänker föra (spi)-politik. Visserligen ligger inte de två politiska partierna speciellt långt ifrån varandra men ändå.

I vilket fall så sammanfattar denne Håkan Klasson det hela mycket väl:

Det blev som det blev när det inte var som det skulle.

Andra bloggar om: , ,


Kanske relaterat: Förslaget om extravalDuellenMånga timmar blir detReinfeldt - vad ska man säga?En liten not om sd och kdHavsfiske

Technoratilinks.

1 kommentar på “Saker som blir utan att vara”

  1. Per M
    061120 15:28
    [1]

    Politik lär inte vara som det ska någon gång, då vore det ju inte polimik,,,,,,,,,,,förlåt politik.

    Funderar allvarligt över det politiska livet, som ny ordf i scouterna verkar det mycket roligare. Speciellt när sonen är med där och jag kan engagera mig för hans intresse mer aktivt än i ett ständigt käbbel. Politiken börjar bli …. den omöjliga konsten istället för möjlighetens. Kan politikerförakt vändas inåt en själv?

Kommentera

  • Sök på d|e

Deeped @ Friendfeed

Deep bambusing

  • Deeped @ Tumblr

  • Flickr

  • deepedition @ knuff.se

    Deeped @ Last.fm

    Pownce it!
    Blog Network: