Det är faktiskt lite deprimerande att under det dygn när Reportrar utan gränser kör en global kampanj så ser knuff.se ut så här:

screenshot046.png

Det känns som om bloggande ibland är en enda jävla stor kvällstidning. Det borde ju vara så att RSF:s länk skulle vara överst. Med hundratals länkningar.

Spara / dela med dig
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Pusha
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Bloggy
  • TwitThis
  • Ping.fm
  • Google
  • Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Slashdot
  • Tumblr
  • Yahoo! Buzz
  • Maila artikeln!
  • Skriv ut artikeln!

Kanske något liknande:

  1. Noterat i bloggosfären
  2. Chockvågor i bloggosfären
  3. Juridiken i bloggosfären
  4. Mer hamstrar åt bloggosfären
  5. Ditt

10 Responses to “Bloggosfären en kvällstidning”
  1. Helena says:

    Det får vi göra nåt åt ju!

  2. Bengt says:

    N/ Det var samma sak när Amnesty kallade till global kampanj…

  3. Ã…sa says:

    Undrar vilket ämne som skulle kunna förena 100-tals bloggare att länka till samma ställe. Bloggarna är ingen enad grupp och ibland verkar det som om de är stora supportrar av kvällspressen, ibland kryddad med längtan efter bojkott (jag bland annat).

    Jag har inte heller länkat till Reportrar utan gränser, tänkte göra det, men det föll ur min mentala anteckningsbok.

    Det bästa just nu verkar var Aftonbladets miljöupprop med 36 länkningar på Knuff som är den stora. Det är väl rätt så ovanligt med 10 länkningar till samma artikel.

  4. Patrick says:

    Själv har jag haft en länk till irrepressible.info i min högermarginal under större delen av året. Tycker det känns mer angeläget än dessa kampanjer som blossar upp med jämna mellanrum och till sist inte betyder något.

    Bloggare i gemen är nog inte redo att ta chansen att försöka göra en insats eller skillnad utan tycker det är viktigare att fokusera på senaste Big Brother-skvallret, vem som gjort ett utvik eller vilka som haft kavaj på senaste innefesten.

    Tänk om man kunde införa nivÃ¥er av medborgarskap – en för patrasket och en för oss som bryr oss om verkligheten och omvärlden ;)

    Det var bättre förr…

  5. BisonFredrik says:

    Nu har det hoppat upp några snäpp på Knuff.
    Saker som får bloggar att länka till samma ställe? Ja, det räcker väl med att Gulliou eller nån annan går ut och avfärdar hela bloggosfären för att vi ska sluta upp som en enad folkrörelse! :)

  6. Bengt says:

    Fredrik: Enad folkrörelse? Mer oenig folkrörelse fÃ¥r man leta efter, men det är väl det som gör den demokratisk…

  7. N|. says:

    [Comment ID #5052 Will Be Quoted Here]

    Bloggosfären är inte demokratisk. Den är atomärt diktatorisk – subjektivitetens fascism. Det är det som gör den fascinerande :)

  8. jenny says:

    det är väl med demokratin som med ungdomen: de som har det bryr sig inte. Men antagligen så kommer Cuba, Iran, Vitryssland också börja kvällstidningsblogga den dag de får det. Ointresse för demokratiska rättigheter är en lyx som enbart den med demokratiska rättigheter kan unna sig.

  9. jenny says:

    varför kan jag inte kommentera????

  10. N|. says:

    Akismet hade fått för sig att du är en spammare :)

  11.  
Leave a Reply


Twingly BlogRank|MediaCreeper|Creeper||Follow deep|edition