Har gått igenom blogrollen. Jag är ju sjuk och det kallaste sättet är ändå att sitta still i soffan.
Ut har bland annat Knullbloggen åkt och tyvärr också Maleandro - den sistnämnde gav enbart 404. Synd.
Ett antal bloggar har bytt adress - inte helt sällan till egna domännamn. Det är väl lite så att när man börjar blogga “på riktigt” känns det bäst att ligga på egen domän. Ordbankaren verkar har slängt in handduken. En del andra har valt att lägga ner.
Några pärlor som man ibland lätt glömmer bort:
fruhattunderjorden - skriver vardagen, beskriver varje känsla snabbt men precist.
Serendipity - nära. Jag vet iofs vem det är. Men tänker inte berätta. Vackert är det.
MiniMe - naket. Hårt ibland nästan ruskigt.
iCHi & KauZ - en råttblogg och ur råttornas perspektiv.
Hela listan - jag älskar ironisk meningslöshet. Det här är liksom detta i kvadrat.
Grabben med Kniv - den hade jag glömt. En av de få manliga bloggare som kan hänföra.
Akut Åsikt - kommissarien är ett drygskåp. Men han skriver djävulskt bra.
och till slut: den mest efterlängtade återkomsten - Laskask. Foxy är tillbaka. Och att läsa henne är det bästa som finns. Så det så.


(No Ratings Yet)

Ja, vafan är det med Ordbankaren? Han nämnde att han skulle stänga bloggen för någon månad sedan, men sedan ångrade han sig. Plötsligt får man se en invasion av kinesiska tecken. Urgh.
Han var in här och gnisslade en stund och försvarade Lassbos heder… men då hade han fimpat bloggens adress.
Men nu blir ju jag alldeles orolig, är Du sjuk igen? Eller är Du bakis sjuk denna gång? Fasiken, får nog ta och internera Dig i en datafri, jobbfri och bakteriefri zon, fylld med omvårdande sjuksköterskor. Så att Du får vila upp Dig och komma i form.
Ordbankaren dyker nog upp igen, som vanligt. Han har gjort det förut och kommer göra det igen. Starta en ny blogg.
Battis. Det var ju länge sen jag var förkyld senast.
Bengt: Jo, jag vet. Jag har haft med honom att göra sedan 1997.
Man bugar och bockar för varma kommentarer samt att man får stanna på bloggrollen.
väl mött
//Nat
Nathalie - självklart stannar du!
Just Grabben med Kniv gav mig gårdagens skratt, när jag läste det icke riktigt purfärska men ändå…
Byggplatsspottarspotting
http://grabbenmedkniv.blogspot.....tting.html
Jag har ett sådant sjukt behov av bekräftelse, så jag liksom älskar dig för att du skriver så! Tack! Tack! Tack!
Jag är bortskämd. Många av mina blogg-bokmärken kommer från N. Nu fick jag ett till.