home

Men shit då

Jag saknarsaknarsaknar…

[jag står med mitt hjärta i handen]

idag kommer jag spela “Mannen i den vita hatten (16 år senare)” på repeat.

Andra bloggar om:


Kanske relaterat: Vi ska alla en gång döRöstaSå liksomSamma tid som nu7 och 3Var är telefonen?

Technoratilinks.

6 kommentarer på “Men shit då”

  1. Peter Käck
    060531 10:09
    [1]

    “Jag kastar stenar i mitt glashus
    Jag kastar pil i min kuvös
    och så odlar jag min rädsla
    ja, jag sår ständigt nya frön
    och i mitt växthus är jag säker
    där växer avund klar och grön
    jag är livrädd för att leva
    och jag är dödsrädd för att dö
    men älskling vi ska alla en gång dö”

    Det tog bortåt 5 år för att uthärda Jocke Bergs röst och ytterligare ett par år att senare bli rätt fast. Men det är rätt få låtar jag kan använda. FF går bra att spela som danslåt med lite fantasi. Och Kärleken väntar.

  2. N|.
    060531 10:30
    [2]

    Exakt den textraden.

    Well. Jag har haft svårt för Kent ända fram till “Vapen och ammunition” men efter att ha insett styrkan i texterna och insett att Jocke Berg är en av de människor jag helst skulle vilja bli vän med :) så är jag såld. Och förra sommarens turné som avslutades med allsång a la “40″ just med “vi ska alla en gång dö” var liksom så starkt.

  3. SANDRA
    060531 10:32
    [3]

    Men illa…

  4. Sis
    060531 13:22
    [4]

    När jag och Jocke gifter oss så kan du få bli vän med honom =)
    *kram*

    Jag går omkring i ett rus nu och förmår bara upprepa frasen “jag behöver aldrig mer lära mig en grekisk glosa”…

  5. N|.
    060531 13:24
    [5]

    Jag förstår känslan…

  6. M
    060531 21:50
    [6]

    Jag tappade intresset för Kent efter Isola plattan. Tyckte att de hade sin bandmässiga peak på andra skivan “Verkligen” Jag vet inte varför men ibland lessnar man på band som man följt några år. Jag hade också svårt för Jocke Berg som scenpersonlighet när jag såg dom första gångerna, det var så mycket snodda Brett Andersson poser och Oasis attityd. Men texterna är väl antagligen några av de bästa som skrivits i popsverige även på senare skivor som inte finns i min hylla t ex Elite.

Kommentera

  • Sök på d|e

Deeped @ Friendfeed

Deep bambusing

  • Deeped @ Tumblr

  • Flickr

  • deepedition @ knuff.se

    Deeped @ Last.fm

    Pownce it!
    Blog Network: